05.06.20 piątek

Dzieci z Grenlandii

Dzisiaj zapoznaj się z kulturą i zwyczajami dzieci mieszkających na Grenlandii, gdzie prawie cały rok panuje zima. Wysłuchaj wiersza i wykonaj igloo. Powodzenia!

Wiersz

„Eskimosek”  S. Raczyński

To jest mały Eskimosek.
Ma czerwony z mrozu nosek.
Ma ubranko z futra foki ,

co mu mocno grzeje boki.
Szyła mama go synkowi
Kiedy tata ryby łowił.

ESKIMOS – to człowiek, który mieszka na Grenlandii

– podziel wyraz na sylaby

W krainie tej zima trwa niemal przez cały rok. Nie ma tam drzew , a jedynie małe krzaczki , które zielenią się tylko przez kilka tygodni. Potrzebne jest tu bardzo ciepłe futrzane  ubranie, czapka , rękawice i buty. Futro też jest pod butami na podeszwie , aby się nie ślizgać i szybko poruszać .

Mieszkanie Eskimosa to igloo. Zrobione jest z bloków lodu . Wejście do niego jest bardzo malutkie . W środku jest jeden pokój . Na stole stoi lampka oliwna , pali się w niej foczy tłuszcz. Lampka daje nie tylko światło, ale można się przy niej ogrzać.

Eskimosi poruszają się saniami. Sanie sanie renifery i psy.

Jedzą ryby, które łowią w przeręblach.

Praca plastyczna – IGLOO

Na białej kartce trzeba narysować niebieskim pisakiem półkolisty kształt śnieżnego igloo, zbudowanego z cegieł.

Następnie trzeba wyciąć te elementy i przyklejać te poszczególne części w odpowiednie miejsca na kolorowej kartce,  budując swój własny, lodowy domek.

• Biała kartka papieru
  • Kartka papieru kolorowego